فهرست اخبار
دین و اندیشه

آتش نشانان روحیه ایثار و گذشت را از حسین بن علی(ع) آموخته اند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه بالاترين و برجسته‌ترين چهره انسانيّت آن است که كسي در آتش برود تا نگذارد ديگري بسوزد، بیان داشتند: اگر جايي آتش روشن شده است، كسي اين آتش را خاموش كرد، آتشنشان بود و نگذاشت شعله آتش به حريم ديگري سرايت كند، اين اهل بهشت است ، این ها اهل ايثار هستند، اين روحيه را كربلا پروراند، اين فكر را سيّدالشهداء ترويج كرد، اين گذشت را حسين‌بن‌علي (علیه السلام) به ما آموخت.

سفارش به كسب تقوا در لسان مبارك امام حسن عسکری علیه السلام

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: امام حسن عسکری علیه السلام: پرهيزگارترين مردم كسي است كه وارد كار مُشتَبه، سخن مُشتَبه و عقايد مُشتَبه نشود؛ مطلبي كه مبرهَن نيست آن را نپذيرد تا ورع فكري داشته باشد؛ سخني كه مستدل نيست نگويد تا ورع در گفتار و نوشتار داشته باشد و كار مشكوك نكند تا در مقام كردار و عمل متورع باشد.

بمناسبت حماسه جاوید قیام19 دی؛ ارزش ايستادگي و مقاومت برای خدا

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: آیت الله العظمی جوادی آملی: رها كردن دنيا يگانه شرط جهاد و تنها بهاي بهشت است. يعني بدون فروش‏ دنيا، مبارزه، صبغه الهي نداشته و به پيروزي حق نمي رسد چنانكه بدون ترك دنيا ورود به بهشت ميسر نخواهد بود. حضرت علي(عليه ‏السلام) كه هم واجد شرايط جهاد بود و هم صالح براي رفتن به بهشت، مي‏ فرمايد: «طلاق الدنيا مهر الجنة».

پیام انبیای الهی حفظ کرامت و امنیت جامعه است/قرآن کریم حضرت عیسی را با عظمت توحیدی معرفی می کند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء:به مناسبت میلاد حضرت مسیح علیه السلام فرازهایی از بیانات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (حفظه الله) در خصوص شخصیت ممتاز حضرت عیسی (علیه السلام) از منظر قرآن کریم را از نظر می گذرانیم.

دعا قرارگاه اجابت انسان موحد/ اهمیت دعا و آداب استجابت

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: امام صادق(عليه‌السلام) فرمود: «الدُّعاءُ كَهْفُ الإجابَةِ كَما أنّ السَّحابَ كَهْفُ الْمَطَرِ» طبق اين بيان نوراني همان‏طور كه ابر، قرارگاه باران است، دعا نيز قرارگاه اجابت است. به بيان ديگر، اجابت در درون دعاست، همان‏طور كه باران در نهاد ابر تعبيه شده است

اهمیت صله رحم و آثار مادی ومعنوی آن در آموزه های دین اسلام

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی بیان می دارند: پيوند با خويشاوندان و نيكي به آنان به ويژه پدر و مادر، از راه‌هاي مهم رشد و تعالي [در همه زمينه‌ها] و تقرب به خداي سبحان است كه پس از ايمان به خدا از با فضيلت ترين اعمال ديني به شمار مي‌آيد و اجر و پاداش مادي و معنوي فراواني دارد.

رسول اکرم (ص)؛ سراج منیر الهی و اسوه ی سالکان کوی توحید

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: حکیم متأله حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دربخشی از کتاب سیره رسول اکرم(ص) در قرآن به بیان ویژگی ها و عظمت خاتم رسولان پرداخته و با استناد به آیات شریف قرآن کریم، رسول اكرم (صلوات الله علیه)را جلوه ای از نور الهی برشمرده اند.

دهم ربیع سالروز ازدواج خدیجۀ کبری (س) باحضرت رسول(ص)/ انسان در رشد و تعالي خود نيازمند همسر است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: انسان در رشد و تعالي خود نيازمند همسر است، از اين رو رسول خدا(ص) از اينكه زنان ازدواج را ترك و خود را از شوهران بي‌نياز كنند نهي فرموده است؛ بر اين اساس زناني كه دشواري‌هاي ازدواج و زندگي مشترك را به سبب خودكفايي مالي يا هر دليل ديگر تحمل نمي‌كنند فضيلت هاي بزرگي را از دست مي‌دهند كه جبران‌پذير نيست.

معرفی بهترین راه وصول الی الله در بیان نورانی امام عسکری(ع)

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: بيان نوراني امام عسکري(سلام الله عليه) اين است که:«إنّ الوصول الي الله سفرٌ لا يُدرك الاّ بالامتطاء الليل»؛ وصول به خدا و نِيل به مقام قُرب الهي يک راه طولاني است و پیمودن این راه طولانی مرکب مي‌خواهد و بهترين و راهوارترين مرکب اين سفر، نماز شب است.

جواني و دانشجويي، هر دو از نعمت‏ های مهم خداوند است/دانشجویان می توانند آينه‏ دار جمال مُنعم باشند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین واندیشه:جواني و دانشجويي، هر دو از نعمت‌هاي مهم خداوند است هم مي‌توانند حجاب چهرهٴ منعم يا به تعبير رسا، حجاب ديدهٴ متنعّم باشند تا خدا را نبيند و هم مي‌توانند آينه‌دار جمال مُنعم باشد تا وليّ نعمت خود را در مرآتِ شباب و علم ببيند.

جایگاه اخلاق از دیدگاه علامه جوادی آملی/در طرح مباحث علمی، باید عالمانه و بر روی کرسی اخلاق باید متخلقانه سخن گفت

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه:در علم اخلاق، انسان آزاد کسی است که هیچ یک از وابستگی های دنیوی و خواهش های نفسانی، او را در بند خود محصور و محدود نکرده باشد، چون زندان هوای نفس پست ترین درکات روح است که انسان را از هر گونه گام نهادن یا رو کردن به سوی تعالی باز می دارد.

امام علی(ع) طلایه دار واقعۀ لیلة المبیت/ مرور تاریخی و تفسیری واقعۀ لیلة المبیت از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین واندیشه: بنابر نقل های روایی معتبر از منابع شیعه و سنی مانند ثعلبي از مفسران بزرگ و معروف اهل سنت ، نزول آیۀ(ومِنَ النّاسِ مَن يَشري نَفسَهُ ابتِغاءَ مَرضاتِ اللّهِ واللّهُ رَؤفٌ بِالعِباد) را به حق در شأن مولی الکونین حضرت علی(ع) می دانند.

علوم اهل بيت(ع) به وسيله امام رضا(ع) منتشر گردید

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت سالروز شهادت امام رضا علیه السلام، فرازهایی از بيانات حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در مورد شخصیت آن امام همام و همچنین آثار و برکات معنوی و علمی حضور امام هشتم در ایران را از نظر می گذرانیم.

محبت، ره توشه ای که مسافر إلي ‏الله را به لقای الهی می رساند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: ره ‏توشه سالكاني كه منشأ پرهيز و تقوا در آنها ترس از آتش جهنّم يا شوق به بهشت است، در بين راه تمام مي‏ شود و مسافر إلي‏ الله را در سفر آخرت به لقاي خدا نمي‏ رساند؛ زيرا هدف وي رهيدن از جهنّم يا رسيدن به بهشت بود و پس از آن چون زادي ندارد مي‏ ماند .

مفسّر بزرگ قرآن تبیین فرمودند: قرآن كريم دفترچه راهنمای شناخت انسان و جهان/ اهمیت جاری ساختن قرآن در متن زندگی

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه:عظمتي كه براي قرآن كريم ذكر شده نشانگر آن است كه باطن قرآن در قيامت از صف مسلمانان و پيامبران و فرشتگان مي ‏گذرد. چون در قيامت صفوف فراواني است، قرآن، مانند انساني نوراني با چهره‏ اي روشن، از كنار اين صفوف مي‏ گذرد. هنگام عبور، افراد آن صف مي‏ گويند: ما او را به خوبي مي‏ شناسيم، او از ماست.

پرسمان عاشورایی: دو هدف مهمی که در متن زیارت اربعین سالار شهیدان (ع) مورد توجه قرار گرفته اند کدامند؟

پایگاه اطلاع رسانی اسراء -سرویس دین و اندیشه:رسالت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) تعلیم کتاب و حکمت از یک سو و تزکیهٴ نفوس مردم از سوی دیگر بود تا هم جاهلان را عالم نماید و هم گمراهان را هدایت کند و در نتیجه، جهل علمی و جهالت عملی را از جامعه جدا سازد. همین دو هدف در متن زیارت اربعین سالار شهیدان (علیه السلام) تعبیه شد

تذکیه نفوس و هدایت گمراهان؛ دو هدف مهم در زیارت اربعین

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: عصارهٴ کتاب الهی که دین خداست، ستونی دارد که نماز است و عصارهٴ عترت نیز ستونش زیارت اربعین است که این دو ستون در روایت امام عسکری (علیه السلام) در کنار هم ذکر شده است.

هدف شیطان از اغوای انسان ها وچگونگی راه نفوذ او از منظر آیات و روایات

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویش دین و اندیشه: هدف اِغواي شيطان بسته شدن دل آدمي است؛ او اصرار دارد انسان را درتباهي و گناه نگهدارد و از اين رو از همه جوانب: از پيش رو و پشت سرواز سمت راست و چپ بر انسان تهاجم مي‏ كندتا خطاها بر انسان احاطه كند و راهي براي نفوذ معارف حق در دل او باقي نماند.

«سلمانُ منّا أهل البیت»/نیم نگاهی به فضائل جناب سلمان(ره)

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه:به امام صادق(سلام الله عليه) عرض كردند چرا اين قدر نام سلمان فارسي را مي بريد فرمود: اولاً سلمان فارسي نيست بلکه از ماست و سرّش آن است كه سلمان(رضوان الله عليه) هرگز در برابر خواسته علي بن ابي طالب(سلام الله عليه)خواسته اي نداشت و تلاش و كوشش مي كرد كه با فقرا بسازد و كوشش او اين بود كه از علم و علماء فاصله نگيرد.

آياممکن است خداوند جامعه بشري را بدون امام در شك و حيرت رها ‏كند؟

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه:عدّه‏ اي از اصحاب امام صادق(عليه‌السلام) كه هشام بن حكم نيز از آنان بوده است، در محضر آن حضرت جمع بوده ‏اند. امام صادق(عليه‌السلام) فرمود: «اي هشام! آيا آنچه به عمرو بن عبيد گفته ‏اي گزارش نمي‏دهي؟ هشام گفت: يابن ‏رسول‏ الله در محضر شما حيا دارم و زبانم گويا نمي ‏شود. امام صادق(عليه‌السلام) فرمود: ...