تیتر اخبار | < بایگانی
از بیانات آیت الله العظمی جوادی آملی؛
نقش موثر روزه در حل مشکلات مادی و معنوی
در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء:
آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» برگزار شد
آیت الله العظمی جوادی آملی در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه:
تبیین نقش مرجعیت و حوزه های علمیه در مسائل سیاسی و اجتماعی

دیگر اخبار
امام مجتبی(ع)؛ مظهر غیب و شهادت ذات اقدس الهی بود/ تبیین معنای «سیاست» از منظر امام مجتبی(ع)

امام مجتبی(ع)؛ مظهر غیب و شهادت ذات اقدس الهی بود/ تبیین معنای «سیاست» از منظر امام مجتبی(ع)

پخش درس تفسیر سوره مبارکه «دخان» آیت الله العظمی جوادی آملی از شبکه قرآن سیما

پخش درس تفسیر سوره مبارکه «دخان» آیت الله العظمی جوادی آملی از شبکه قرآن سیما

پخش زنده سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی با عنوان «ماه رمضان و حیات اجتماعی»

پخش زنده سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی با عنوان «ماه رمضان و حیات اجتماعی»

رمضان بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی/دعاهای خود را در حوائج مادی خلاصه نکنید

رمضان بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی/دعاهای خود را در حوائج مادی خلاصه نکنید

آنچه در معرض زوال و تغيير است، نمی تواند جزای انسان باشد/ جزای روزه‏ دار، لقای حق است

آنچه در معرض زوال و تغيير است، نمی تواند جزای انسان باشد/ جزای روزه‏ دار، لقای حق است

حضور دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن کریم

حضور دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن کریم

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 15383551
حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی تشریح کرد:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره کتاب «کوثر اربعین» با بیان جامعیت این کتاب گفت: جوانب مختلف زیارت اربعین توسط آیت الله العظمی جوادی آملی در این اثر بررسی شده است.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره کتاب «کوثر اربعین» با بیان جامعیت این کتاب گفت: در این کتاب که مجموعه‌ای برگرفته از اندیشه‌های آیت الله العظمی جوادی آملی است، جوانب مختلف زیارت اربعین توسط آیت الله العظمی جوادی آملی بررسی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی بیان داشت: کتاب «کوثر اربعین» مجموعه‌ای از سخنان، نوشته‌ها و بیانات ارزشمند آیت‌الله العظمی جوادی آملی، این فقیه بزرگوار و حکیم الهی درباره زیارت اربعین، اهیمت این زیارت و اصل زیارت سیدالشهدا(ع) است که به جامعه اسلامی تقدیم کرده اند.

معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله العظمی جوادی آملی یادآور شد: کتاب «کوثر اربعین» چند بخش مهم دارد، بخش اول درباره اصل زیارت است. اهمیت زیارت، فلسفه و حکمت آن، قلمرو تاثیر دعا و زیارت، آداب، اهداف و آثار زیارت در بخش اول کتاب آمده است.

وی گفت: ممکن است برخی افراد به خصوص با شبهاتی که جهل وهابیت درباره زیارت قبور بزرگان، اولیا خدا و امامان معصوم(ع) منتشر می‌کنند نسبت به اصل زیارت و اهمیت آن دچار شبهه شوند و سوالاتی برای آن‌ها پدید بیاید که نکند به زعم وهابیت زیارت قبور به خصوص قبور اهل بیت(ع) امری خلاف شریعت باشد؛ لذا این بخش از کتاب هم از جهت آیات قرآن و هم در خلال روایات از پیامبر اکرم و اهل بیت(ع) به این شبهه و سوال پاسخ داده است.

طباطبایی اظهارداشت: در یک روایت که در این کتاب از رسول خدا(ص) نقل شده است، آمده است: «کسی که برای حج گذاردن به مکه عزیمت کند و مرا زیارت نکند به من جفا کرده است». پیشوایان مذاهب اهل سنت هم جملگی بر استحباب پیامبر اکرم(ص) اتفاق نظر دارند؛ لذا راجع به اصل زیارت در بخش اول این کتاب نکات مهمی بیان شده است.

معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره بخش دوم این کتاب نیز بیان کرد: در این بخش درباره زیارت امام حسین (ع) و اهیمت این زیارت نکاتی آمده است. همچنین پاداشی که برای زیارت امام حسین(ع) در روایات مطرح شده است، آمده است. در این قسمت کتاب مطالبی نوشته شده که قابل استفاده برای دوستداران اهل بیت(ع) است.

وی درباره بخش سوم این کتاب نیز اظهار کرد: این بخش به زیارت اربعین پرداخته است. از ویژگی‌های عدد اربعین و یا ۴۰ به طور مبسوط سخن گفته شده است. تاریخچه زیارت اربعین در آن شرح داده شده است. اینکه آیا اهل بیت(ع) در همان سال و در ۴۰ امین روز شهادت سیدالشهدا(ع) در همان سال مراجعت به کربلا داشته اند یا در سال بعد به کربلا مراجعه کرده اند، در این بخش توضیحات کامل داده شده است.

طباطبایی اضافه کرد: جایگاه زیارت اربعین در منابع شیعی به خصوص این روایتی که از امام حسن عسکری(ع) است که فرمودند: «علامات مومن، ۵ چیز است و یکی از آن‌ها را زیارت اربعین برشمرده اند». بنابر فرموده علامه جوادی آملی اینکه زیارت اربعین در کنار علایم دیگر که یکی از آن‌ها ۵۱ رکعت نماز واجب و مستحب است، این نشان دهنده این است که زیارت اربعین نه تنها علامت مومن است، بلکه امری است که در کنار نماز واجب و مستحب قرار گرفته است و این قدر اهمیت دارد.

معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: همچنین در این بخش آموزه‌های برجسته‌ای که از اربعین است، یک تحلیل بسیار زیبایی از سفرهای مختلف اربعین نیز در این فصل گفته شده است که مناسب است خوانندگان به آن دقت کنند. آنجایی که «سلام علی نوح فی العالمین، سلام علی ابراهیم، سلام علی موسی و هارون» و دیگر عبارات این دعا تا انتها در این بخش به طور اجمال تفسیر و توضیح داده شده است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: این کتاب راجع به پیاده روی برای زیارت امام حسین(ع)، آداب سفر، آثار فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که در پیاده روی اربعین دارد را شرح داده است. این‌ها بخش‌های دیگر کتاب است که آن را بسیار پربارتر کرده است.

وی افزود: این کتاب برگرفته از آثاری است که آیت الله العظمی جوادی آملی در رابطه با زیارت به خصوص زیارت اربعین دارند، پیام ها، مجموعه نوشته ها و سخنرانی ایشان در قالب این کتاب به رشته تحریر در آمده است.

معاون بین الملل و امور فرهنگی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی درباره اهمیت و برتری این کتاب نسبت به سایر کتاب‌های مشابه بیان داشت: این کتاب هم اصل زیارت وهم خود زیارت اربعین را تشریح کرده است و نسبت به آن حال و هوایی که الان زیارت اربعین یافته است و پیاده روی برای زیارت، در واقع جوانب مختلف مربوط به زیارت اربعین در این کتاب آمده است. جامعیت کتاب بسیار قابل اهمیت است.

وی گفت: کتاب سه بخش دارد، بخش اول کلیات است که درباره اصل زیارت بحث شده و بخش دوم درباره زیارت امام حسین(ع) و بخش سوم درباره زیارت اربعین است. هر بخش هم دارای فصول مختلف است. در پایان هر فصل فهرست آیات و روایات و منابع آمده است