تیتر اخبار | < بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
در امر آموزش آنچه اهمیت ویژه دارد مسئله «تفقه در دین» است
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
برگزار شدن یا نشدن مراسم محرم باید از جایگاه فقاهت اعلام شود

دیگر اخبار
شروع درس خارج فقه آیت الله العظمی جوادی آملی در سال تحصیلی جدید

شروع درس خارج فقه آیت الله العظمی جوادی آملی در سال تحصیلی جدید

پیام آیت‌الله العظمی جوادی آملی به مراسم افتتاحیه حوزه علمیه ابهر (زنجان)

پیام آیت‌الله العظمی جوادی آملی به مراسم افتتاحیه حوزه علمیه ابهر (زنجان)

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله صانعی

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله صانعی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش بین المللی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش بین المللی "اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر"

در امر آموزش آنچه اهمیت ویژه دارد مسئله «تفقه در دین» است

در امر آموزش آنچه اهمیت ویژه دارد مسئله «تفقه در دین» است

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 23626971
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت همراه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت همراه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با اشاره به ایام شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و آغاز امامت امام عصر (عج) بیان داشتند: یک روایت از امام حسن عسکری علیه السلام به ما رسیده است که حضرت می فرماید «إنّ الوصول الی الله سفرٌ لا یدرك الاّ بامتطاء اللیل»، مستحضرید كه در فرهنگ دین، اصل اول این است که انسان با مرگ نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید، بنابراین ما یك موجود ابدی هستیم که سفر طولانی برزخ و قیامت را در پیش داریم لذا یك زاد و توشه ابدی می‌خواهیم که در سوره مبارکه بقره فرمود توشه شما برای این سفر طولانی «تقوا» است و ثانیاً چون این مسیر طولانی است و مسیر طولانی را نمی توان با پای پیاده پیمود، یك راحله ابدی می‌خواهیم، که وجود مبارك امام عسكری(سلام الله علیه) فرمود راحله شما برای پیمودن این سفر طولانی «نماز شب» است.

معظم له خاطرنشان کردند: اگر در مورد «امام زمان» فرمودند «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیة؛ هر فردی که بمیرد در حالی که امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است»؛ کسی که مرگ او مرگ جاهلی باشد معلوم می شود زندگی و حیات او نیز جاهلی بوده است چراکه مرگ هر شخص، عصاره زندگی اوست. لذا حضرت می فرماید هیچ لذتی برای شخص مومن، بالاتر از لذت مرگ نیست و از سوی دیگر سخت ترین لحظه برای انسان گنهکار لحظه جان دادن اوست چون مرگ هر کس متاثر از اعمال و کردار او در این دنیاست.

ایشان خاطرنشان کردند: حضرت حجت که موجود موعود است همینک حاضر و شاهد اعمال ماست که امیدواریم مصداق آنچه خداوند در بخش پایانی سوره مبارکه اعراف می فرماید که «تَراهُمْ يَنْظُرُونَ إِلَيْكَ وَ هُمْ لا يُبْصِرُونَ» نباشیم و در محضر حضرت از یبصرون و اهل بصر باشیم.

آیت الله العظمی جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح داشتند: مطلبی که برای همه مسئولین به ویژه نیروهای مسلح می تواند راهگشا باشد این است که نیروی مسلحی موفق است که در جنگ درونی امتحان پس داده باشد؛ ما یک جنگ بیرونی داریم که با دشمن متجاوز درگیریم و یک جنگ درونی داریم که دشمن ما همان هوا و هوس ماست، اگر کسی در جنگ درونی پیروز شد باکی از دشمن بیرونی نخواهد داشت.

ایشان ادامه دادند: نظام الهی مانند سلسله اعداد ریاضی است، اگر کسی عددی را از جای خود بردارد هیچ جای دیگری نمی تواند آن را بگذارد مگر در سر جای خودش، بر همین اساس اگر کسی خلافی کرد، اختلاسی انجام داد، آبروی کسی را برد یا امثالهم این شخص قطعا رسوا و مسلوب الحيثيه خواهد شد.

معظم له تصریح داشتند: باید بدانیم که انسان هر روز در حال امتحان است، اگر در بخش درون و مبارزه با هوا و هوس موفق بودیم قطعا در بخش های دیگر نیز پیروز خواهیم بود.

آیت الله العظمی جوادی آملی در بخش پایانی فرمایشات خود به لزوم افزایش قدرت دفاعی کشور اشاره کردند و بیان داشتند: دشمنان ما توان و قدرت نظامی ما را دریافته اند، دشمنان ما هر جا باشند در تیررس نیروهای نظامی ما هستند، عزیزان نظامی ما مرگ را ترسانده اند در حالی که دشمنان ما از مرگ می ترسند، این قدرت به لطف الهی وجود دارد و هر روز در حال افزایش است.

ایشان ادامه دادند: اسلام هراسی یک معنای منفی و بد دارد که دشمنان، آن را به دروغ ترویج می کنند تا مسلمانان را تروریست و خشن معرفی کنند، اما معنای دقیق و صحیح اسلام هراسی این است که آنقدر سلاح های شما قوی و پیشرفته باشد، آنقدر نیرومند و توانمند باشید که دشمن به خود جرات تجاوز را ندهد. «ولیجدوا فیکم غلظة»؛ یعنی دشمن حتما باید در شما عظمت را احساس کند که امیدواریم به برکت خون شهدا و مجاهدتهای امام راحل و رهبری در این مسیر بیش از گذشته موفق باشید.

در ابتدای این دیدار سرلشکر باقری گزارشی از فعالیت ها و پیشرفتهای نیروهای مسلح در راستای افزایش قدرت بازدارندگی کشور در مقابل دشمنان، خدمت معظم له ارائه نمود.