تیتر اخبار | < بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
تولید معنویت اسلامی از میراث فلسفی ـ عرفانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
در امر آموزش آنچه اهمیت ویژه دارد مسئله «تفقه در دین» است
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
برگزار شدن یا نشدن مراسم محرم باید از جایگاه فقاهت اعلام شود

دیگر اخبار
امام رضا(ع) در قبال دگراندیشان و ملحدان برخورد تکفیری نداشتند

امام رضا(ع) در قبال دگراندیشان و ملحدان برخورد تکفیری نداشتند

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش ملی «نهج‌البلاغه و انقلاب اسلامی» در بندرعباس

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش ملی «نهج‌البلاغه و انقلاب اسلامی» در بندرعباس

جلد 56 «تفسیر تسنیم» منتشر شد

جلد 56 «تفسیر تسنیم» منتشر شد

جلد 55 «تفسیر تسنیم» منتشر شد

جلد 55 «تفسیر تسنیم» منتشر شد

تولید معنویت اسلامی از میراث فلسفی ـ عرفانی

تولید معنویت اسلامی از میراث فلسفی ـ عرفانی

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 21230830
آیت الله العظمی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه برنامه های خود در سفر به مشهد مقدس، امروز چهارشنبه دوم مرداد ماه با حضور در محل دفتر خود واقع در خیابان شیرازی، با جمعی از محققین، اساتید و فضلای حوزه های علمیه استان خراسان و نیز اعضای مجمع عالی حکمت شعبه مشهد و دفتر تبلیغات اسلامی استان خراسان دیدار و گفتگو کردند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه برنامه های خود در سفر به مشهد مقدس، امروز چهارشنبه دوم مرداد ماه با حضور در محل دفتر خود واقع در خیابان شیرازی، با جمعی از محققین، اساتید و فضلای حوزه های علمیه استان خراسان و نیز اعضای مجمع عالی حکمت شعبه مشهد و دفتر تبلیغات اسلامی استان خراسان دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این جلسه در سخنانی اظهار داشتند: همه ما یک مقصد اصلی داریم و چندین مقصد مقدماتی، مانند کسی که می خواهد به حج برود و در بین راه در چند منزل توقف می کند، این شخص نمی تواند این منازل بین راهی را به عنوان مقصد اصلی در نظر بگیرد چرا که حج، مقصد اصلی اوست.

ایشان ادامه دادند: هدف اصلی ما را ذات اقدس اله مشخص کرده است و آن فراگیر کردن اسلام در همه جهان است، بیان نورانی خود قرآن این است که «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ»؛ رسول خود را با دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد، و ابزار رسیدن دین به این جایگاه، شما علماء هستید.

معظم له تصریح داشتند: در روایت از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است که «الاسلامُ يَعلو ولا يُعلی عَلَيهِ»؛ این جمله خبری به داعیه انشاء القا شده است یعنی شما علما باید بکوشید که این اتفاق بیفتد و این شدنی است چراکه اگر شدنی نبود چنین دستوری به ما نمی دادند.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: ما باید زمینه ظهور حضرت(عج) را فراهم کنیم، هرگز با کشتار،  زمینه اصلاح جامعه فراهم نمی شود، از برترین معجزات حضرت این است که عقل بشر را رشد می دهد و آن را کامل می کند، اداره جامعه عاقل آسان است، در حقیقت رشد عقلی مردم زمینه ساز ظهور حضرت(عج) است که نقش علماء در این مسیر بسیار اهمیت دارد.

ایشان با اشاره به نزدیک شدن به ایام حج ابراهیمی ابراز داشتند: اگر کلینی این روایت را از معصوم نقل می کند که فرمود مقام مومن برتر از کعبه است به این دلیل است که خدای عالم بساط کل زمین را برخواهد چید اما ایمان، همواره ماندنی است. انسان باید از کعبه به اسماء الهی برسد؛ امام صادق(علیه السلام) فرمود: کعبه چهارگوش است چون محاذى بیت المعمور است. بیت المعمور چهارگوش است، چون محاذى عرش است. عرش چهارگوش است چون کلماتى که دین اسلام بر آن استوار است چهار کلمه است؛ سبحان الله، الحمد لله، لا إله إلاّ الله و الله اکبر. ببنید حضرت از کجا به کجا می رسد.

معظم له ادامه دادند: شما علما، پرچم دار «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ» و «الاسلامُ يَعلو ولا يُعلی عَلَيهِ» هستید، انشاالله همه حوزه های علمیه مخصوصا حوزه علمیه پربرکت خراسان که صدر و ساقه اش به برکت امام هشتم(ع) بنا شده است هر روز بیش از گذشته توفیق داشته باشد و این حوزه بشود همان حوزه ای که شیخ طوسی ها را پروراند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در فراز پایانی سخنان خود تاکید داشتند: بیان نورانی حضرت امیر علیه السلام این است که دل ظرف علم است و این ظرف تنها ظرفی است که وقتی مظروف وارد آن شد ظرفیت آن افزایش می یابد یعنی مظروف علم، ظرفیت ظرف دل را گسترش می دهد و این امکان برای همه جویندگان علم وجود دارد که امیدواریم بتوانید این دین را به مقصد اصلی والا و متعالی آن برسانید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین رضایی تهرانی رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی شعبه مشهد ضمن خیر مقدم به حضرت استاد، گزارشی از فعالیت های مجمع عالی حکمت خدمت حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به عنوان ناظر عالی این مجمع ارائه نمود.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعودی رئیس دفتر تبلیغات خراسان گزارشی از فعالیت های فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات در استان خراسان در جهت جلوگیری از نفوذ وهابیت و حفظ وحدت شیعه و سنی خدمت معظم له ارائه نمود.