تیتر اخبار | < بایگانی
از بیانات آیت الله العظمی جوادی آملی؛
نقش موثر روزه در حل مشکلات مادی و معنوی
در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء:
آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» برگزار شد
آیت الله العظمی جوادی آملی در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه:
تبیین نقش مرجعیت و حوزه های علمیه در مسائل سیاسی و اجتماعی

دیگر اخبار
امام مجتبی(ع)؛ مظهر غیب و شهادت ذات اقدس الهی بود/ تبیین معنای «سیاست» از منظر امام مجتبی(ع)

امام مجتبی(ع)؛ مظهر غیب و شهادت ذات اقدس الهی بود/ تبیین معنای «سیاست» از منظر امام مجتبی(ع)

پخش درس تفسیر سوره مبارکه «دخان» آیت الله العظمی جوادی آملی از شبکه قرآن سیما

پخش درس تفسیر سوره مبارکه «دخان» آیت الله العظمی جوادی آملی از شبکه قرآن سیما

پخش زنده سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی با عنوان «ماه رمضان و حیات اجتماعی»

پخش زنده سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی با عنوان «ماه رمضان و حیات اجتماعی»

رمضان بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی/دعاهای خود را در حوائج مادی خلاصه نکنید

رمضان بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی/دعاهای خود را در حوائج مادی خلاصه نکنید

آنچه در معرض زوال و تغيير است، نمی تواند جزای انسان باشد/ جزای روزه‏ دار، لقای حق است

آنچه در معرض زوال و تغيير است، نمی تواند جزای انسان باشد/ جزای روزه‏ دار، لقای حق است

حضور دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن کریم

حضور دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه قرآن کریم

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 15379208
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در مراسم عزاداری و سوگواری شب اربعین سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) اظهار داشت: حماسه بی‌بدیل سالار شهیدان اکنون می‌رود تا هنگامه‌ای جهانی شود و همگان را به اهداف بلند و مقاصد والای آن حضرت آشنا نماید. در این بین، رسالت و مسئولیت جامعه اسلامی خصوصاً پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) نسبت به ارائه معارف و اهداف سالار شهیدان حسین بن علی(ع) بسیار سنگین و خطیر است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در مراسم عزاداری و سوگواری شب اربعین سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه هدایت شهرستان آمل اظهار داشت: حماسه بی‌بدیل سالار شهیدان اکنون می‌رود تا هنگامه‌ای جهانی شود و همگان را به اهداف بلند و مقاصد والای آن حضرت آشنا نماید. در این بین، رسالت و مسئولیت جامعه اسلامی خصوصاً پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) نسبت به ارائه معارف و اهداف سالار شهیدان حسین بن علی(ع) بسیار سنگین و خطیر است. این حادثه عظیم 1380 سال قبل اتفاق افتاد، اما امروز رونق بازار علم، معرفت، عشق و ارادت در کربلای ابی عبدالله(ع) نمایان است و این خیل عظیم جمعیتی که در اربعین از همه کشورها به کربلا رفته‌اند نماد یک شکوه و عظمتی است که إن‌شاءالله بتوانیم به خوبی و شایستگی از آن در جهان سخن بگوییم و آن را اداره کنیم.

ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به جایگاه زیارت اربعین در میان ائمه علیهم السلام پرداخت و اذعان داشت: یک مکتب اگر بخواهد ماندگار، همگانی و همیشگی باشد، باید از درونش جریان‌ها و شئونی بجوشد که بتواند آن مکتب را حفظ بکند، ممکن است شخصی یا عده‌ای یک مطلبی را بگویند، مطلب هم مطلب درست و حقی باشد و لکن اگر برای پایداری، ماندگاری، جاری و مستمر بودنِ آن مطلب، برنامه‌ای نباشد، قطعاً آن سخن و یا آن بیان ماندگار نخواهد بود. در متن دین و در بیان معصومین(سلام الله علیهم اجمعین) بلکه در سنت و سیره آنها فرهنگ زیارت عموماً و زیارت اربعین سالار شهیدان حسین بن علی(ع) خصوصاً، به عنوان یک جریان مستمر دیده شده است؛ شما ملاحظه بفرمایید جریان زیارت اربعین یک برنامه و یک اقدام علمی و عملی است که حتی خود رسول گرامی اسلام و حضرت علی و حضرت زهرا(سلام الله علیهم اجمعین) به آن اهتمام دادند؛ وقتی جابر بن عبدالله انصاری در اربعین شهادت سالار شهیدان حسین بن علی(علیه السلام) از کوفه به کربلا می‌آید و در جایگاه قتلگاه و کنار قبور شهدا و سرور و سالار شهیدان امام حسین(علیه السلام) قرار می‌گیرد، از رسول الله سخن می‌گوید و اینکه رسول گرامی اسلام وعده خیر و سعادت به آن انسانی داده است که به زیارت حسین شرفیاب می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: به همین گونه و در همین سطح و مستوی قصه زیارت اربعین سالار شهیدان حسین بن علی(ع) به عنوان یک برنامه و یک اقدام عملی از لحظه شهادت آن حضرت آغاز می‌شود. منطقه کربلا را بارها آب بستند، زراعت کردند، ویران کردند، اما ﴿یریدُونَ لِیطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون‏﴾[1] مگر نور خدا خاموش می‌شود؟ مگر خورشید عالمتابی که به نام حسین بن علی(ع) خدا در جهان روشن گذاشته را کسی می‌تواند خاموش بکند؟ «فَوَ اللَّهِ لَا تَمْحُو ذِكْرَنَا وَ لَا تُمِیتُ وَحْینَا»؛[2] این زینب(سلام الله علیها) است که در مجلس یزید و عبیدالله این گونه حماسه می‌آفریند و سخن می‌گوید که قسم به خدا نام ما را نمی‌توانید خاموش بکنید. هر کاری می‌خواهی بکنی بکن: «فَكِدْ كَیدَكَ وَ اسْعَ‏ سَعْیكَ»، اما این نام خاموش شدنی نیست و این عنوان برای همیشه خواهد ماند.

مسئول حوزه علمیه امام حسن عسکری علیه السلام با اشاره به آیات نورانی سوره مبارکه توبه تصریح داشت: خدای عالم در قرآن این دستور و توصیه را داده است و حتی با کلمه «امر» از آن یاد می‌کند که ما جامعه را مأمور کرده‌ایم و مردم را توصیه می‌کنیم که با یک عده ارتباط، وصلت، صمیمیت و رفاقت ایجاد کنند و هرگز خود را از این دسته از افراد جدا نکنند، بلکه سعی کنند نهایت قُرب و نزدیکی و با آنها بودن را تجربه کنند! این افراد چه کسانی هستند؟ می فرماید حتماً با انسان‌هایی که عین صداقت‌اند، عین راستی و درستی‌اند، عین حق‌اند، با آنها همراه باشید؛ ﴿كُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ﴾[3].

گفتنی است مراسم سوگواری و عزاداری دهه آخر ماه صفر، با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و مسئول حوزه علمیه امام حسن عسکری علیه السلام، به مدت ده شب در شهرستان آمل برگزار می گردد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در این سلسله سخنرانی ها به موضوع «حیات اجتماعی بر مبنای تعالیم وحیانی» خواهد پرداخت.

این مراسم از هفتم آبان ماه مصادف با 19 ماه صفر، به مدت ده شب از ساعت 20:30 در، آمل، پایین بازار، حسینیه هدایت (طایفه آملی) برگزار خواهد شد.

 

منابع:

[1]. سوره صف، آیه8.

[2]. اللهوف علی قتلی الطفوف / ترجمه فهری، النص، ص185.

[3]. سوره توبه، آیه119.