تیتر اخبار | < بایگانی
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی‌آملی:
نمایشگاه کتاب می‌تواند ارتباط مولفان را با مخاطبان توسعه بخشد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مراسم افتتاحیه کنگره بین...
نظریه عقلانیت وحیانی، سامانه معرفتی برای تولید علوم دینی، حوزوی و دانشگاهی
اثری ارزشمند از آیت الله العظمی جوادی آملی:
کتاب «امامت؛ منشأ حیات خردمندانه بشر» در نمایشگاه کتاب تهران
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در نشست علمی مطرح کرد؛
رابطه جهان بینی الهی با نظریه علم دینی/ نقش علم دینی در تمدن سازی
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان فرمودند:
ممكن نیست كسی خلاف كند و آبرویش نرود
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان داشتند:
کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است

دیگر اخبار
تاکید بر نشر و ترویج علوم علوی/ توشه ابدی انسان از انس با قرآن و نهج البلاغه به دست می آید

تاکید بر نشر و ترویج علوم علوی/ توشه ابدی انسان از انس با قرآن و نهج البلاغه به دست می آید

کلیپ تصویری؛ مقام عید فطر: ضیافت الله «ادب بندگی 30»

کلیپ تصویری؛ مقام عید فطر: ضیافت الله «ادب بندگی 30»

رویت هلال ماه شوال المکرم ۱۴۳۹ هجری قمری

رویت هلال ماه شوال المکرم ۱۴۳۹ هجری قمری

وداع با ماه مبارک رمضان در بيان امام سجاد(ع)

وداع با ماه مبارک رمضان در بيان امام سجاد(ع)

نظر آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره میزان زکات فطره

نظر آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره میزان زکات فطره

اقامه نماز آیت الله العظمی جوادی آملی بر پیکر مرحوم آیت الله احمد احمدی

اقامه نماز آیت الله العظمی جوادی آملی بر پیکر مرحوم آیت الله احمد احمدی

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 888412


پايگاه اطلاع رساني اسراء: مراسم عزاداري سيد و سالار شهيدان اباعبدالله الحسين(ع) در دهه اول محرم با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين دکتر مرتضي جوادي آملي در حسينيه هدايت طايفه آملی های شهرستان آمل برگزار می گردد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني اسراء: مراسم عزاداري سيد و سالار شهيدان اباعبدالله الحسين(ع) در دهه اول محرم با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين دکتر مرتضي جوادي آملي در حسينيه هدايت طايفه آملی های شهرستان آمل برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمين دکتر مرتضي جوادي آملي در چهارمین جلسه از اين سلسله جلسات که به موضوع  «حيات طيبه در مکتب امام حسين(ع) و انديشه نو براي زندگي» اختصاص دارد، با اشاره به بیانات حضرت رسول(ص) در خصوص امام حسین علیه السلام، اظهار داشت:
بياناتي که رسول مکرّم اسلام در شأن سالار شهيدان حسين بن علي(ع) بيان فرمودند فراوان است و اين بيانات هر يک جايگاه و موقعيت ويژه‌اي دارد؛ اما رساترين و کامل‌ترين بياني که رسول الله(صلوات الله و سلامه عليه) در شأن سالار شهيدان حسين بن علي(ع) فرمود اين است که «حُسَيْنٌ مِنِّي وَ أَنَا مِنْ حُسَيْنٍ»؛ اين بيان که در نهايت ايجاز و اختصار و کوتاهي است، به لحاظ معنايي بسيار والا و ارزشمند است؛ هيچ بياني به اين ميزان نمي‌تواند جايگاه و موقعيت آسماني و ملکوتي سالار شهيدان حسين بن علي(عليهما السلام) را تبيين نمايد.
وی ادامه داد:
اينکه رسول گرامي اسلام حسين بن علي(ع) را از خود مي‌داند و مي‌فرمايد: «حُسَيْنٌ مِنِّي»، معنايش تا حدودي روشن است؛ يعني آن جايگاه و بارگاه نبوّت، رسالت و ولايت رسول گرامي اسلام اقتضائات ويژه و خاصي دارد که سالار شهيدان از آن جايگاه و بارگاه برخوردار است. اما به جنبه و بُعد دوم اين سخن یعنی «وَ أَنَا مِنْ حُسَيْنٍ»؛ ، آن توجه و معرفتی که لازم است حاصل نشده و کمتر از آن بُعد سخن گفته شده است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی خاطرنشان کرد:

راجع به سلمان فرمود: «سَلْمَانُ‏ مِنَّا أَهْلَ‏ الْبَيْت‏»، اما نفرمود: «و أنا من سلمان»! مانند همان سخني که رسول الله راجع به علي بن ابيطالب(عليه السلام) فرمود: «عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ يَدُورُ مَعَهُ حَيْثُمَا دَار»؛ رسول گرامي اسلامي اين سخن را راجع به عمار ياسر هم فرمود، فرمود که «عَمَّارٌ مَعَ الْحَقِّ»؛ اما نفرمود: «الحق مع عمار»! وقتي حضرت فرمود: «أَنَا مِنْ حُسَيْنٍ»؛ يعني هر آنچه را که از اين وجود مقدس جاري است از صدق و عدل و رسالت و ولايت الهي سخن مي‌گويد ولاغير. اين مردمان نابکار و نادرست اين کلام الهي و فوق درک بشري را از زبان مطهّر رسول الله شنيدند، اما چنين فاجعه‌اي را آفريدند.
وی در فراز دیگری از سخنان خود در پاسخ به شبه ای درباره عزاداری سید و سالار شهیدان گفت:
امروزه بعضي‌ها فکر مي‌کنند که حسين(عليه السلام) و نهضتش به زمان و مکاني خاص متعلق است، در حالی که نمی دانند نهضت حسين(ع) يک جسمي دارد و يک روحي؛ جسم اين نهضت مال حدود 1400 سال قبل است اما روح اين نهضت هرگز نمي‌ميرد. مي‌گويند چرا بايد برای يک انساني که قريب 1400 سال قبل بود گريست و مجلس گرفت؟! این افراد غافل‌اند از اينکه اين نهضت يک جسمي دارد و يک روحي، اينکه علي بن ابيطالب(عليه السلام) مي‌فرمايد: «أَلعُلَمَاءُ بَاقُونَ»، نه يعني انساني که احياناً چند کلاس درس خوانده‌اند در حوزه يا دانشگاه! بلکه مراد آن است آنکه روح دارد و روحش الهي است و آن قدر اين روح بزرگ و عظيم است و والاست که رسول الله خود را از او مي‌داند و او را از خود مي‌داند. اين انسان هرگز نمي‌ميرد، اين انسان هرگز از بين نمي‌رود، مگر انديشه مي‌ميرد؟ مگر اخلاق مي‌ميرد؟ مگر عدالت خواهي، آزادي و حرّيت، انسانيت اينها فراتر از ماده و زمان و زمين هستند، اينها آسماني و زميني نيستند، اينها از عالم غيب آمده‌اند. انديشه‌اي که عدالت را، حقانيت را و صدق را مي‌خواهد بگستراند ولو به جانفشاني و خون ريختن و به اسارت رفتن آن خاندان عصمت و طهارت، ديگر زمان و زمين ندارد.
استاد برجسته حوزه و دانشگاه در ادامه به ویژگی های حیات طیبه در فرهنگ دین پرداخت و ابراز داشت:
حيات طيبه نجات بخش و سعادت آفرين است، اما این حيات طيبه چه ويژگي‌هايي دارد؟ ويژگي‌هاي حيات طيبه و امتيازات اين حيات است که مي‌تواند زمينه رشد و سعادت ما را فراهم آورد، خداي عالم در قرآن مي‌فرمايد آن دسته از انسان‌هايي که به دعوت خدا پاسخ مثبت دادند و به درستي آن را اجابت کردند، خداي عالم نيکي، خير و حُسن را براي آنها انتخاب کرده است. آن کساني که به وعده خدا، به دعوت خدا پاسخ مثبت دادند، خداي عالم با همه وجود خير و زندگي شايسته را براي آنها فراهم مي‌سازد.
وی افزود:
 اعراض از دنيا يکي از بهترين و مهم‌ترين ويژگي‌هاي حيات طيبه است. حیات طيبه يعني حیات پاک و پاکيزه. این حیات از هر آنچه که رنگ تعلق به دنيا بگيرد و  از هر آنچه که جلوه دنيايي داشته باشد پاک است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در خصوص رسالت امروز شیعیان در معرفی حقایق محرم بیان داشت:
ما بايد از کرسي محرّم و از منبر عاشورا حقانيت، عدالت و صدق را به جهانيان بشناسانيم و معرّفي کنيم، جهان تشنه عدالت است، جهان تشنه حق است، اما نمي‌داند که حق کجاست؟ ما نباید در این مسیر اشتباه کنيم، و یا تندروي نکنيم، لازم است که ما افراط در گفتار و در بيان نداشته باشيم، بر عدل و حقانيت و صداقت استوار بمانيم و اين راه عزيز و والاي سالار شهيدان حسين بن علي(ع) را در جهت ارتقاء و شکوفايي حق و عدل در اين روزگار ارائه کنيم.
وی در تبیین حیات طیبه از منظر نهضت اباعبدالله(ع) اذعان داشت:
شما اگر بخواهيد نهضت ابي عبدالله را به لحاظ حيات و زندگي مورد بررسي و تحقيق قرار دهيد مي‌بينيد که يک دسته به حيات دنيا غرّه شدند و عشق و علاقه به حيات دنيا آنها را اين گونه سرمست کرد و عده هم به دلیل جهالت به این جنایت بزرگ دست زدند. عده‌اي مثل يزيد و عبيدالله و عمرسعد به دنبال مقام، به دنبال مُلک ري، به دنبال گندم ري بودند! يک عده بدبخت هم که هميشه متأسفانه اینگونه افراد وجود دارند، پياده‌نظام آنها بودند و براي کشتن ابي عبدالله جاهلانه حرکت کردند لذا از این روست که رسول الله(ص) فرمود انسان بايد از اين دو مستي، از اين دو حجاب، از اين دو غفلت درآيد: «سکرة الجهل و سکرة حبّ».