تیتر اخبار | < بایگانی
توسط دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی اعلام شد؛
اعلام ساعات پاسخگویی به سؤالات دینی و شرعی در ماه مبارک رمضان
به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان:
تخفیف ویژه آثار مرکز بین المللی نشر اسراء
به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه:
تخفیف ویژه آثار مرکز بین المللی نشر اسراء
حجت الاسلام و المسلیمن مرتضی جوادی آملی در گفت و گو با جماران؛
برای رفع بلیّه ی فراگیری که به همه اقشار ضرر وارد کرده، باید یک اراده جمعی وجود داشته باشد

دیگر اخبار
از سوی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، فردا يكشنبه سي ام ماه مبارك رمضان اعلام گردید

از سوی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، فردا يكشنبه سي ام ماه مبارك رمضان اعلام گردید

شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان

شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان

قدردانی آیت الله العظمی جوادی آملی از خدمات دکتر علی لاریجانی

قدردانی آیت الله العظمی جوادی آملی از خدمات دکتر علی لاریجانی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی

His Excellency, Āyatullāh Jawādī Āmulī’s Message for the Commemoration of Mullā Ṣadrā Day

His Excellency, Āyatullāh Jawādī Āmulī’s Message for the Commemoration of Mullā Ṣadrā Day

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 16396613
به مناسبت هفته پژوهش؛


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مسئولین، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مسئولین، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار مدیران پژوهشکده های مختلف پژوهشگاه معارج به ارائه گزارشی از اقدامات پژوهشی صورت گرفته در سال جاری و برنامه های پیش رو، به محضر معظم له ارائه نمودند  که در ادامه توجه شما را به فرازهایی از این گزارش جلب می نماییم:

پژوهشکده قرآن و عترت پژوهشگاه معارج؛

حجت الاسلام و المسلمین اسلامی مدیر پژوهشکده قرآن و عترت پژوهشگاه معارج در سخنانی بیان داشت: در پژوهشكده قرآن و عترت جمعاً هیجده پژوهشگر مشغول خدمت هستند که از این تعداد پنج نفر عضو هیئت علمی هستند، همچنین چهار کلان پروژه در این پژوهشکده دنبال می شود که عبارتند ازكلان‌پروژه تفسیر شریف تسنیم، کلان پروژه نهج‌البلاغه، کلان پروژه رجال تفسیری و کلان پروژه ادب فنای مقرّبان.

وی ادامه داد: در پروژه تسنیم تاكنون 47 جلد از این تفسیر گرانقدر چاپ شده، جلد 48 كه آغاز سوره مباركه اسراء است در دست تنظیم نهایی است و ان‌شاءالله در یكی، دو ماه آینده برای چاپ آماده می‌شود، جلدهای 49 و 50را نیز حضرت استاد ملاحظه نموده اند که در نوبت تنظیم نهایی است.

حجت الاسلام و المسلمین اسلامی در خصوص کلان پروژه نهج البلاغه بیان داشت: در خصوص کلان پروژه نهج‌البلاغه، جلد اول شامل خطبه‌های یك تا بیست و یك نگارش شده و در حال ویرایش هست، جلد دوم شامل خطبه‌های 22 تا 35 نگارش شده و حضرت استاد نیزآن را ملاحظه نموده اند و اکنون آماده ویرایش است و جلد سوم شامل خطبه‌های 36 تا 65 نیز در حال نگارش است.

وی خاطرنشان کرد: تاكنون چهار جلد از کلان پروژه رجال تفسیری چاپ شده و جلد پنجم نیز در حال تنظیم است.

مدیر پژوهشکده قرآن و عترت پژوهشگاه معارج اذعان داشت: تاكنون ده جلد از پروژه ادب فنای مقرّبان چاپ شده و جلد یازدهم در حال انجام است.

 

پژوهشکده فقه و اصول پژوهشگاه معارج

حجت الاسلام و المسلمین مقدسی مدیر پژوهشکده فقه و اصول پژوهشگاه معارج در سخنانی به تشریح برنامه ها و تولیدات این پژوهشکده پرداخت و بیان داشت: فعالیت های پژوهشكده فقه و اصول در چهار محور انجام می‌گیرد؛ محور اول بحث تقریرات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی است كه به دو بخش فقه و اصول تقسیم می شود، در بخش فقه، كتاب صوم و اعتكاف در دو جلد و كتاب زكات از تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمی محقق داماد به همراه سه رساله فقهی از تقریرات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی از درس مرحوم آیت الله العظمی بروجردی می باشند منتشر شده است.

وی ادامه داد: محور دوم مربوط به مباحثی است که حضرت استاد تدریس نموده اند که جلد سوم كتاب صوم در سال جاری تنظیم شده و كتاب ربا، كتاب نكاح و كتاب مكاسب محرّمه جزء سوم نیز آماده شده اند.

حجت الاسلام و المسلمین مقدسی اذعان داشت: محور سوم، ترجمه و نظارت بر آن است كه كتاب مكاسب محرمه جلد اول تاكنون ترجمه شده است

مدیر پژوهشکده فقه و اصول پژوهشگاه معارج خاطرنشان کرد: محور چهارم فعالیت ها مربوط به تطبیق نظرات حضرت استاد است، مانند کتاب مناسك حج که با توجه به این نکته در سال گذشته در مكه و بعثه، اصلاحاتی پیشنهاد شده که در ویرایش جدید این اثر این اصلاحات و اضافات اعمال شده است، همچنین سه اثر دیگر هم تحت عنوان حقوق عمومی در اسلام از منظر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در 495 صفحه آماده و نظارت شده و اکنون در دست ویرایش است که در سال بعد منتشر خواهد شد. همچنین كتاب قصاص هم كه برگرفته از آثار حضرت استاد است و بیشتر جنبه فلسفه قصاص در آن مطرح شده برای ویرایش آماده است.

پژوهشکده فلسفه و علوم عقلی پژوهشگاه معارج

حجت الاسلام ملایی مدیر پژوهشکده فلسفه و علوم عقلی پژوهشگاه معارج در گزارشی از این پژوهشکده بیان داشت: ما امسال به لطف خدای متعال چاپ جلد اول فصوص را خواهیم داشت كه در واقع درس‌ها و مباحثات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی پیرامون این کتاب است و یك كار فوق‌العاده غنی خواهد بود که مجلّدات این كار به پانزده جلد خواهد رسید. همچنین، جلد دوم فصوص هم‌اكنون در حال كار شدن است و امیدواریم تا پایان سال این جلد به اتمام برسد و محضر حضرت استاد تقدیم شود تا بتوانیم در سال آینده آن را به چاپ برسانیم.

وی اذعان داشت: در مجموعه رحیق مختوم جلد 31 به اتمام رسیده که مربوط به شرح جلد هشت اسفار هست و در واقع مباحث نفس‌شناسی حضرت استاد است. همچنین ما به لطف الهی امسال چاپ دو جلد از درس‌‌گفتارهای شواهدالربوبیه را نیز خواهیم داشت.

مدیر پژوهشکده فلسفه و علوم عقلی پژوهشگاه معارج خاطرنشان کرد: یك كلان‌پروژه‌ تحت عنوان منظومه فكری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی طراحی شده که بخش‌های مختلفی دارد اما تاکنون تنها دو بخش آن فعال شده؛ یک بخش منظومه خداشناسی حضرت استاد است و متمركز در بحث ذات الهی می باشد و بخش دیگر در حوزه معرفت‌شناسی است که در این بخش، شش پرونده علمی تشكیل گردیده است.

وی تصریح داشت: كار دیگری كه شروع شده است در حوزه فلسفه علم كلام بر مبنای اندیشه حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی است که این كار به شكل مقاله‌محور دنبال می‌شود که ان‌شاءالله به مرور آماده و چاپ خواهد شد. نظرات منطقی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی نیز جمع‌آوری و آماده شده که در آینده نزدیک به چاپ خواهد رسید.

حجت الاسلام ملایی به فعالیت های پژوهشکده فلسفه و علوم عقلی در حوزه کلام اشاره کرد و بیان داشت: در حوزه كلام یك كلان‌پروژه برای منظومه كلامی حضرت استاد تهیه شده و فعالیت آن شروع شده و پرونده‌های علمی مداخل علم كلام را استخراج كرده ایم، نزدیك به پانزده پرونده علمی تاکنون آماده شده كه كارهای پژوهشی روی آنها شكل خواهد گرفت و تبدیل به اثر خواهد شد.

پژوهشكده مطالعات اجتماعی اسلامی پژوهشگاه معارج

حجت الاسلام امامی مدیر پژوهشكده مطالعات اجتماعی اسلامی پژوهشگاه معارج در گزارشی از این پژوهشکده بیان داشت: این پژوهشكده یك پژوهشكده نوپایی است كه امیدواریم به فضل خداوند در ذیل اندیشه‌های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی بتوانیم یك منظومه‌ای را در فضای علوم انسانی رقم بزنیم. كار سختی است اما ظرفیت بسیار زیاد در این خصوص وجود دارد كه از خداوند می‌خواهیم بتوانیم در این مسیر قدم برداریم.

وی ادامه داد: ما دو اثر چاپ شده داریم؛ یكی سروش هدایت كه مجموع پیام‌های حضرت استاد است که در چهار جلد منتشر شده و یك دوره منظومه فكری حضرت استاد است، همچنین کتاب ارزشمند «كوثر اربعین» را به چاپ رسانده ایم.

وی افزود: فعالیت هایی كه الآن دارد انجام می‌گیرد یكی كتاب تمدّن و الگوهای شكل‌گیری آن در اندیشه معاصر مسلمین هست که این كتاب در 350 صفحه تنظیم شده و كار آن به پایان رسیده است.

كتاب دیگری به اسم فرهنگ متعالی، مبانی و ویژگی‌ها با تكیه بر اندیشه‌های حضرت استاد را داریم که کارهای این كتاب هم انجام گرفته و در مرحله ارزیابی است، كتاب دیگر مبانی نظری علوم انسانی از منظر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی است كه این اثر هم تا پایان سال تمام می‌شود، همچنین كتاب تحلیل انقلاب اسلامی در نگرش حكمی معاصر هست كه از سه منظر حكمی معاصر یعنی حضرت امام، علامه طباطبایی و حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی ان‌شاءالله صورت گرفته است و دیگر پروژه ما چیستی و چگونگی تغییرات اجتماعی در تفسیر تسنیم است که این پروژه هم از آثار برجسته این پژوهشکده خواهد بود.

مدیر پژوهشكده مطالعات اجتماعی اسلامی پژوهشگاه معارج ابراز داشت: یك سری فعالیت‌هایی را ما جدیداً تعریف كردیم مانند فسلفه قانون از منظر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی كه این اثر به تازگی آغاز شده است و در قالب چهار مقاله علمی پژوهشی قرار است دنبال شود، مورد دیگر فلسفه هنر از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی است كه با گروه هنر دفتر تبلیغات اسلامی ما ارتباط برقرار كردیم و در حال همکاری هستیم و یك پروژه‌ای كه بسیار مهم است بحث ظرفیت‌های تمدّنی نظریه علم دینی آیت الله العظمی جوادی آملی است كه قرار هست به فضل خدا نظریه علم دینی را با یك خوانش دقیق در حوزه علوم انسانی و تمدنی دنبال كنیم.

مرکز تدوین کتب درسی و آموزشی

حجت الاسلام و المسلمین جعفرزاده مدیر مركز تدوین متون درسی و آموزشی وابسته به پژوهشگاه معارج نیز در گزارشی بیان داشت: كتاب اعجاز قرآن از مجموعه آثار آموزشی و درسی، در حال انتشار است، این كتاب هم متن درسی در موسسات و محافل علمی و آموزشی خود اسراء کاربرد خواهد داشت و هم در حوزه خواهران و حوزه‌های تخصّصی تفسیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: مباحثی مثل قواعد تفسیر قرآن نیز تدوین شده، همچنین بلاغت كاربردی در تفسیر قرآن، منطق فهم متن دین، روش‌شناسی تفسیر موضوعی از جمله دیگر آثاری است که همینک در حال تدریس و بازخوردگیری است و نهایتاً کتاب نبوّت در قرآن را داریم که در مركز تدوین متون کارهای آن در حال انجام است.